Kto może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobry sposób na nowy start. I nie jest tu ważny wiek, wykształcenie, czy pozycja zawodowa. Co warto podkreślić, to nie jest choroba patologicznych domów. Moja praktyka radcy prawnego […]

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobry sposób na nowy start. I nie jest tu ważny wiek, wykształcenie, czy pozycja zawodowa. Co warto podkreślić, to nie jest choroba patologicznych domów. Moja praktyka radcy prawnego i syndyka nauczyła mnie, że w trudnej sytuacji finansowej może znaleźć się absolutnie każdy.

 

Początkowe, przejściowe kłopoty finansowe to często pierwszy sygnał, by uporządkować swoje finanse. Przyszli dłużnicy, którzy nie radzą sobie z regulowanie zobowiązań, w kolejnym etapie zaczynają wypełniać budżetową dziurę kolejną pożyczką. A gdy rodzina i znajomi nie otwierają im już drzwi, łatają kredyty kolejnymi kredytami. I tak najczęściej, w podobny sposób powstaje spirala zadłużenia. Dotyczy zarówno świadomych, dobrze wykształconych osób z tzw. dobrych domów, jak i tych, którzy z od lat funkcjonują gorzej w różnych sferach życia.

Jeśli znajdą siłę, by przejść przez zmianę i złożyć w sądzie wniosek  o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, małymi krokami zaczynają wychodzić na prostą. Niestety, nie każdy spełnia wymogi formalne, by w taki proces wejść.

 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką ?

  • Osoba, która jest niewypłacalna, a więc nie jest w stanie regulować swoich długów
    od co najmniej 3 miesięcy. Nawet jeśli ma tylko jednego wierzyciela.
  • Student, osoba pracująca, czy emeryt. Wiek czy status zawodowy nie ma znaczenia.
  • Osoba niepełnoletnia czy ubezwłasnowolniona z powodu ciężkiej choroby
  • Dłużnik, który nie prowadzi działalności gospodarczej, nawet jednoosobowej firmy, ani nie jest wspólnikiem żadnej ze spółek osobowych. Wyjątkiem jest komandytariusz czy akcjonariusz spółki komandytowej i komandytowo- akcyjnej. W tym wypadku możesz ubiegać się o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
  • Rolnik prowadzący gospodarstwo rolne.

 

Ważny jest skrupulatnie przygotowany wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z dobrą argumentacją i zestawem wymaganych dokumentów. Należy pamiętać, że najmniejszy nawet błąd formalny może znacząco opóźnić cały proces, albo zatrzymać dłużnika w punkcie wyjścia.

 

 Anna Grudzień-Kurpiewska
Radca prawny / Syndyk