Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobry sposób na nowy start. I nie jest tu ważny wiek, wykształcenie, czy pozycja zawodowa. Co warto podkreślić, to nie jest choroba patologicznych domów. Moja praktyka radcy prawnego […]
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej to dobry sposób na nowy start. I nie jest tu ważny wiek, wykształcenie, czy pozycja zawodowa. Co warto podkreślić, to nie jest choroba patologicznych domów. Moja praktyka radcy prawnego i syndyka nauczyła mnie, że w trudnej sytuacji finansowej może znaleźć się absolutnie każdy.
Początkowe, przejściowe kłopoty finansowe to często pierwszy sygnał, by uporządkować swoje finanse. Przyszli dłużnicy, którzy nie radzą sobie z regulowanie zobowiązań, w kolejnym etapie zaczynają wypełniać budżetową dziurę kolejną pożyczką. A gdy rodzina i znajomi nie otwierają im już drzwi, łatają kredyty kolejnymi kredytami. I tak najczęściej, w podobny sposób powstaje spirala zadłużenia. Dotyczy zarówno świadomych, dobrze wykształconych osób z tzw. dobrych domów, jak i tych, którzy z od lat funkcjonują gorzej w różnych sferach życia.
Jeśli znajdą siłę, by przejść przez zmianę i złożyć w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, małymi krokami zaczynają wychodzić na prostą. Niestety, nie każdy spełnia wymogi formalne, by w taki proces wejść.
Kto może ogłosić upadłość konsumencką ?
Ważny jest skrupulatnie przygotowany wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, z dobrą argumentacją i zestawem wymaganych dokumentów. Należy pamiętać, że najmniejszy nawet błąd formalny może znacząco opóźnić cały proces, albo zatrzymać dłużnika w punkcie wyjścia.
Anna Grudzień-Kurpiewska
Radca prawny / Syndyk